Committees

General committee

Paul Pascoe

Commodore

Peter Strain

Vice Commodore

Peter Coleman

Rear Commodore

Peter Demura

Honorary Treasurer

Brett Heath

Club Captain

Cath Hurley

Jim Leckey

Marnie Irving

Niesje Hees

paul jenkins kathleenb

Paul Jenkins (KathleenB)

Sailing Sub Committee

  • Club Captain Brett Heath (Chairman)
  • Dominic Jackson (Secretary / Rescue boats / Sailing office)
  • Charles Stanton (Dragons)
  • Brett Heath (OTB / Etchells)
  • Denis McConnell (Keelboats)
  • Simon Tedstone (OTB)
  • John Spencer (Race management / Volunteers)
  • Paul Jenkins (Kathleen B) (Cruising)
  • Murray Cowdell (Rescue Boats work group)

Off-the-beach Sub Committee

  • Brett Heath (Chairman)
  • Finola Tyler
  • Kenn Williamson
  • Tim Grogan
  • David Carew
  • James Hodgens
  • Cam Ewart

Cruising Group

  • Peter Strain (Chairman)
  • Robina Smith (Secretary)
  • Barbara Burns (Newsletter Editor)
  • Jenny Collins
  • Rob Hurrell
  • Will Merritt
  • Pam Merritt
  • Terence Frankham
  • Roger Walker
  • Paul Jenkins (Kathleen B)

Inclusion and Diversity Advisory Group

RBYC’s Inclusion and Diversity Advisory Group is an advisory group reporting to the General Committee.

The role of the Group is to support organisational change to enable the club to be an exemplar for inclusion and diversity.  It provides guidance and recommendations to the Club on matters related to diversity and inclusion, including access and equity issues that impact on the workplace environment and on the Club as a membership organisation.

  • Kalpana Raghunathan (Chair)
  • Roger Jepson
  • Kitty Chiller
  • Wayne Seaward

Yachting Foundation Sub Committee

  • Commodore Paul Pascoe
  • Vice Commodore Peter Strain

Assets & Maintenance Sub Committee

  • Peter Coleman (Chairman)
  • Ian Wilson

Gym Sub Committee

  • John Mooney (Chairman)
  • Libby O’Farrell
  • Ian Serpless
  • Louise Bricknell

Iceberger Sub Committee

  • Peter Strain (Chairman)
  • Keith Badger
  • Ingilby Dickson
  • Ross MacDowell
  • Libby O’Farrell
  • Alistair Purvey
  • Don Warner
  • Peter Grose
  • Michael Bruce

AUXILIARY Sub Committee

  • Jenny Pascoe (Chairwoman)
  • Mandy Jackson
  • Kalpana Raghunathan
  • Elizabeth Jenkins 
  • Susie Strain
  • Kirsten Mitchell
  • Kerrie Goodall
  • Maree Ingram
  • Jacqui Provis