Committees

Peter Strain
Commodore

Jim Leckey
Vice Commodore

John mooney
John Mooney
Rear Commodore

Peter Demura
Honorary Treasurer

Brett Heath
Club Captain

Cath Hurley
GC Member

kalpana merrett
Kalpana Merrett
GC Member

Marnie Irving
GC Member

murray cowdell gc member headshot
Murray Cowdell
GC Member

paul jenkins kathleenb
Paul Jenkins
GC Member

Peter Coleman
GC Member

RBYC Strategic plan

Sailing Sub Committee

  • Club Captain Brett Heath (Chairman)
  • Phil Hall (Secretary / Rescue boats / Sailing Office)
  • Victoria Pryce (Sailing Office)
  • Brett Heath (OTB / Etchells)
  • Denis McConnell (Keelboats)
  • Simon Tedstone (OTB)
  • John Spencer (Race management / Volunteers)
  • Phil Bedlington (Keelboats/ Etchells)
  • Murray Cowdell (Rescue Boats Work Group)

Off-the-beach Sub Committee

  • Brett Heath (Chairman)
  • Francesco Battaglini
  • Adrian Finglas
  • Finola Tyler
  • Kenn Williamson
  • Tim Grogan
  • David Carew
  • James Hodgens
  • Cam Ewart
  • Jeremy Nolan

Cruising Group

  • Paul Jenkins (Chairman)
  • Robina Smith (Secretary)
  • Barbara Burns (Newsletter Editor)
  • Jenny Collins
  • Rob Hurrell
  • Will Merritt
  • Pam Merritt
  • Terence Frankham
  • Roger Walker

Inclusion and Diversity Advisory Group

RBYC’s Inclusion and Diversity Advisory Group is an advisory group reporting to the General Committee.

The role of the Group is to support organisational change to enable the club to be an exemplar for inclusion and diversity.  It provides guidance and recommendations to the Club on matters related to diversity and inclusion, including access and equity issues that impact on the workplace environment and on the Club as a membership organisation.

  • Kalpana Raghunathan (Chair)
  • Roger Jepson
  • Marike Koppenol
  • Wayne Seaward

Yachting Foundation Sub Committee

  • Commodore Paul Pascoe
  • Vice Commodore Peter Strain
  • Past Commodore Paul Jackson

Assets & Maintenance Sub Committee

  • Peter Coleman (Chairman)
  • Andrew McBriar
  • Glen Norton
  • Murray Cowdell
  • Jim Leckey
  • Dennis McConnell
  • Andrew Nankervis

Icebergers Sub Committee

  • Peter Grose (Chairman)
  • Sally Calley
  • Ria Bleathman
  • Natalie Sparkman
  • John Hawkins
  • Peter Strain

Auxiliary Sub Committee

  • Jenny Pascoe (Chairwoman)
  • Mandy Jackson
  • Kalpana Raghunathan
  • Elizabeth Jenkins 
  • Susie Strain
  • Kirsten Mitchell
  • Kerrie Goodall
  • Maree Ingram
  • Jacqui Provis